לתיאום ביקור ביקב:
smadar.maday@yatir-winery.com
סמדר 054-6458871 (נא לשלוח הודעות בווטסאפ)
לשירות לקוחות ומכירות:
1-800-270-700 | revital.reuven@carmelwines.co.il
הכניסה לאתר מגיל 18 ומעלה
כניסה
אזהרה: מכיל אלכוהול - יש להימנע משתייה מופרזת
יש לאשר שהינך מעל גיל 18
עברית | English
יקב יתיר, תל ערד | winery@yatir-winery.com
whatsapp

חותם עברי התגלה במהלך חפירות ארכיאולוגיות ברוסיה

10/11/2015 יתיר

חותם עברי יוצא דופן שמשערים שקשור לתל ערד התגלה במהלך חפירות ארכיאולוגיות ברוסיה: על החותם מוטבעת המילה 'אלישיב' בעברית קדומה, כשמו של 'אלישיב בן יאשיהו', הממונה על המחסנים במצודה המלכותית שנמצאה בתל ערד

במהלך חפירות ארכיאולוגיות שביצעו בקיץ אנשי המכון לארכיאולוגיה באקדמיה הרוסית למדעים, בסמוך לים השחור, ברוסטוב-על-הדון, התגלה ממצא יוצא דופן. במהלך חפירה בקבר כבן 2,000 שנה של אישה לוחמת מבנות הסרמטים (The Sarmatian people) , נמצא מונח על החזה של האישה חותם, עם כתב שהחוקרים התקשו לזהותו. בתחילה חשבו שמדובר בארמית קדומה, אך בסוף הבינו כי מדובר בעברית הקדומה שהייתה נהוגה במאה השמינית לפני הספירה.

חותם עברי בחפירות ארכיאולוגיות ברוסיה

על החותם מוטבעת מילה אחת בלבד 'אלישיב', שמו של הממונה על המחסנים במצודה המלכותית שנמצאה בתל ערד, אליו הופנו גם מכתבי ערד, 91 אוסטרקונים שנמצאו בחפירות במקום, יחד עם שלוש חותמות הנושאות את שמו של אלישיב. החוקרים בטוחים לגבי זיהוי השם המוטבע על החותם. הם מציינים כי צורת הכתב תואמת את הכתב שהיה מקובל במאה השמינית לפני הספירה, פרט לאות 'ש', שנראית שונה מהמקובל בתקופה ההיא. לסברתם ייתכן ופשוט מדובר בחריטה גרועה.

לא לגמרי ברור איך הגיע החותם לערבות רוסיה. הסברה אומרת שהאישה, הייתה לוחמת מבנות הסמרטים, שבט שהגיע ממרכז אסיה, וכבש שטחים בדרום ומערב רוסיה החל מהמאה החמישית לפני הספירה לערך, ועד למאה הרביעית לספירה. בעת העתיקה חותמות נאספו, ושימשו לצרכי סחר חליפין. סביר להניח כי החותם שנמצא נדד עד שהגיע לאותה לוחמת. כנראה שזוהי נדידת חותם הכי רחוקה שתועדה עד כה, גם מבחינת מיקום וגם מבחינת זמן. האם ייתכן שהחותמת יצאה למרחקים עם קנקני יין מהאזור, שנשלחו מהמצודה בתל ערד שפרנסת תושביה הייתה שעונה על יין?

חפירות ארכיאולוגיות ברוסיה

(מקור האייטם והתמונות: http://www.haaretz.com/jewish/archaeology/1.682980)