לתיאום ביקור ביקב:
smadar.maday@yatir-winery.com
סמדר 054-6458871 (נא לשלוח הודעות בווטסאפ)
לשירות לקוחות ומכירות:
1-800-270-700 | revital.reuven@carmelwines.co.il
הכניסה לאתר מגיל 18 ומעלה
כניסה
אזהרה: מכיל אלכוהול - יש להימנע משתייה מופרזת
יש לאשר שהינך מעל גיל 18
עברית | English
יקב יתיר, תל ערד | winery@yatir-winery.com
whatsapp

יקב יתיר

לחבל יתיר שבדרום הרי יהודה היסטוריה עשירה של ייצור יין. המטייל באזור יוכל להתרשם ממערכת גתות ענפה, המעידה על קיומה של תעשיית יין מפותחת כבר לפני למעלה מ-2500 שנה, בימי מלכות יהודה הראשונה. מרכז התיישבות יהודי גדול התקיים באזור זה בתקופה שבין חורבן הבית השני לראשית התקופה המוסלמית. חקלאים קדומים אלו התפרנסו בעיקר מגידול ועיבוד של ענבים וזיתים. האזור היה ידוע כאחד האזורים המשובחים לגידול גפן לתעשיית היין, ומכאן ייצאו את היינות למצרים, לרומא ולרחבי ישראל.

לדויד בן גוריון היה חזון להפריח את הנגב. כשרצה לנטוע יער באזור יתיר, הוא קרא לחבורת מומחים שיגידו לו איך ומה כדאי לנטוע באזור. לאחר דיונים ובדיקות רבות פסקו האגרונומים כי המקום לא מתאים לנטיעת עצים, יבש וחם מדי. תשובתו של בן גוריון לא אחרה לבוא: "החלף המומחים!". אמר, וצדק. היער, שגובל במדבר וניטע באזור צחיח למחצה, נהפך לגדול ביערות ישראל (כ-40,000 דונם). שמו של היער על שמה של עיר הלווים המקראית יתיר, השוכנת בתחומו, ששרידיה נותרו בחורבה גדולה. המקום משמש ריאה ירוקה ואתר לטיולים, וכן מודל ניסויי שיטות מתקדמות לעצירת תהליך המידבור. היער הפך כלי אקולוגי חשוב, ונחקר בידי מדענים רבים בשנים האחרונות. בלב היער הנטוע הגדול בישראל, בגאיות ובמדרונות המוקפים עצי אורן ירושלים, בטנה, ברוש, זית, חרוב ואלה, ניטעו כרמי היין של יקב יתיר.

יקב יתיר נבנה למרגלות המצודה בתל ערד היהודאית, מרחק 10 דקות מהכרמים הממוקמים ביער יתיר. היקב הקטן והאיכותי הוקם בשנת 2000, כמיזם משותף של כורמי האזור ואגודת הכורמים, שגילו את הפוטנציאל יוצא הדופן הטמון בחבל יתיר. כיום מייצר היקב כ- 150,000 בקבוקים. היקב הדרומי שבלב המדבר הפך עם השנים לסמל האזור, לאחר שיינותיו, שזוכים כל שנה בקביעות בציונים, תשבחות ומדליות, הוכתרו בשנים האחרונות מהטובים ביותר ביינות ישראל, על ידי מבקרים מהארץ ומחוץ לארץ.

פנים יקב יתיר ביקבוק ביקב יתיר

החזון

במעלה הנגב העולה להרי יהודה נבחרו חלקות מעולות לגידול ענבים איכותיים על ידי כורמים חלוצים, נחושים ומקצועיים, המחדשים מסורת מקצועית בת אלפי שנים. רוח המפגש בין אדם ואדמה, במרחב שבין השלג והשמש, באים כאן לידי ביטוי על ידי ייננים המאוהבים בעשייה, שלהם הציוד האיכותי ביותר להשלמת החזון. יקב יתיר הציב לעצמו כמטרה להדגיש את הייחודיות האזורית ביינותיו – אותו אופי 'יתירי' שעליו גאוותם של אנשי היקב, שנובע מכרמים הנטועים בגובה רב, ומאקלים ספר מדברי יבש וקר בלילה, שיוצר אזור גידול (טרואר) מאוד מיוחד, אופייני לספר המדבר הגבוה. כורמי ויינני היקב מחויבים לאיכות הגבוהה ביותר, החל מתהליך בחירת החלקות וטיפוח זני ענבי היין ועד לתהליך הבציר, התסיסה, היישון והבקבוק, הנעשים כולם בעזרת הטכנולוגיה והציוד העדכניים ביותר.

כרמים וענבים

הכרמים המטופחים של יקב יתיר ניטעו בגובה של עד 900 מטרים מעל לפני הים, פזורים במיקומים שונים ביער. לכרמים ביער הרכב קרקע משתנה מחלקה לחלקה עם מפנה וזווית שונה. האקלים הייחודי מתאפיין בבוקר צונן עם רוחות קלות, ימים יבשים שטופי שמש, לילות קרים (גם בשיא הקיץ...) וחורפים מושלגים. הקרקע אבנית, עשירה בגיר וחרסית ומנוקזת היטב, כך שיבולי הגפן נמוכים באופן טבעי. תנאים אלו נחשבים אידיאליים לגידולי זני איכות אדומים, כשלכל אחד מכרמי יער יתיר אופי ייחודי המשקף את מיקומו ביער. היקב שומר על זהות הכרמים בתהליך הייצור המורכב בלמעלה משבעים חלקות מובדלות.

הצוות

ערן גולדווסר
ערן גולדווסר
יינן היקב

את דרכו בעולם היין החל באוסטרליה, האחראית יותר מכל מקום אחר בעולם להתקדמות הגדולה שעובר עולם היין בשנים האחרונות. ערן למד באוניברסיטת אדלאיד, שם התמחה במדעי היין והגפן, והמשיך לעבוד באוסטרליה זמן מה. כשחזר לישראל החל את דרכו ביקב יתיר, שם הוא אחראי לכרמים ולתהליך הפקת היין. ערן מייצג את הדור החדש של הייננים הישראלים – צעירים, בעלי ידע ומתקדמים. הוא מאמין כי היין צריך לייצג את האופי הייחודי של אזור גידולו.

יעקב בן דור
יעקב בן דור
מנכ"ל היקב

את עיסוקו הקודם בתחום האלקטרוניקה זנח לפני יותר מ- 30 שנה למען תחום הכרמים והחקלאות ביער יתיר. את יקב יתיר, שהוא פרויקט חייו, יעקב מלווה מיומו הראשון של היקב. ניהול היקב מחבר את אהבותיו כולן – אנשים, כרמים, חקלאות ויזמות עסקית.

אתי אדרי
מנהלת הייצוא של היקב

בוגרת מכללת היין ברמת גן וWSET
בעברה עסקה בתחום הרפואי בארץ ובעולם (אחות במקצועה). כששבה לישראל הקימה את ביתה בישוב קהילתי ביער יתיר.
אישיותה הכובשת של אתי מעניקה נופך מיוחד לתפקידה, בו היא מייצגת את היקב כמנהלת הייצוא ומרכז המבקרים ביקב.